Вход

Житлово-комунальний споживач Як відстояти свої інтереси перед комунальними службами

Житлово-комунальний споживач
Як відстояти свої інтереси перед комунальними службами

Одвічна «квартирна» проблема нагадує про себе кожен раз, коли з тугою доводиться розлучитися біля каси зі своїми кровними, щоб оплатити черговий рахунок, Виставлений жеком або комунальною службою за всілякі житлово-комунальні послуги. У їх якості і кількості, звичайно, виникають цілком обгрунтовані сумніви, але по закладеної звичкою - платимо. Хоча найчастіше ситуація не така безнадійна і з комунальниками можна посперечатися.

Кішки-мишки

Якщо ви кожен місяць сумлінно оплачуєте житлово-комунальні платежі, то, безумовно, у вас є повне моральне право вимагати від комунальних служб такого самого ставлення. Проте, на жаль, якісні послуги з боку комунальників поки що зустрічаються рідко. Обгрунтовувати це можна чи то нашим менталітетом, чи то заборгованістю інших мешканців. Але вимагати того, що вам юридично повинні за укладеним договором про житлово-комунальні послуги, безумовно, просто необхідно, інакше ваші комунальні витрати можна буде назвати благодійністю. При цьому за невиконання або неякісне виконання договору, згідно із законами України «Про житлово-комунальні послуги» і «Про захист прав споживачів», можна стягнути не тільки штрафні санкції, але й компенсацію морального збитку.

Так, наприклад, після покупки квартири в передмісті Києва її власник уклав договір про надання послуг централізованого опалення з підприємством теплових мереж. Проте з моменту вселення його квартира погано опалювалася, від чого члени його сім'ї постійно хворіли. Тому щорічною традицією для нього стало звернення з початком опалювального сезону у всілякі комунальні інстанції зі скаргами на неякісні послуги. Але коли одного разу взимку комунальники вирішили показати, що таке екстремальні умови, взагалі відключивши опалення на 10 діб, власник квартири, як сумлінний платник, нарешті, зважився подати позов до теплових мереж. В результаті після довгої тяганини районний суд відхилив вимоги позивача, вважаючи, що його квартира знаходиться в багатоквартирному будинку і тому надавати йому послуги окремо від інших споживачів у відповідача не було можливості. Але настирливий позивач подав апеляційну скаргу до Апеляційного суду Київської області та все ж виграв компенсацію моральної шкоди в 6000 грн. Позивач довів незаконність відключення йому опалення, оскільки він особисто укладав договір з підприємством теплових мереж, який і виконує, і несплата інших мешканців його ніяк не стосується.

А ось мешканець м. Херсона виграв судову справу проти свого ЖЕКу, зобов'язавши його зайнятися повноцінним ремонтом свого під'їзду і заодно виплатити йому компенсацію моральної шкоди за бездіяльність контори. Так, суд встановив, що в результаті порушення жеком прав позивача на нормальне і якісне обслуговування будинку позивачеві була заподіяна моральна шкода в розмірі 1000 грн, який виразився в його «моральних переживаннях з приводу неналежного житлово-експлуатаційного обслуговування».

Правда, для подачі позову важливо чітко визначити, хто є виконавцем комунальних послуг, а отже, і зобов'язаним за договором. Так, виконавцем може бути або ЖЕК, або централізований постачальник комунальних послуг (водо-, газо-, енергопостачання, ліфти, опалення, вивіз сміття).

Відшкодуйте збиток

Якщо комунальна служба своїми неякісними послугами примудрилася завдати шкоди майну мешканця (наприклад, прорвав стояк батареї), то, відповідно до Цивільного кодексу (ГК) України, з комунальників можна зажадати матеріальну компенсацію. При цьому для належного оформлення доказів, відповідно до статті 18 Закону «Про житлово-комунальні послуги», в термін, обумовлений у житлово-комунальному договорі, необхідно скласти і підписати з представником комунальника акт-претензію споживача. У ньому варто зафіксувати всі пошкодження майна. При цьому, якщо представник комунальної служби не прибув у строк або необгрунтовано відмовився від підписання акта-претензії, то ще не все втрачено. У такому випадку необхідно знайти ще одного мешканця, який зміг би запевнити ваш акт. Якщо ж протягом 3то далі сміливо можна звертатися до суду.

Так, наприклад, після того як у донецького пенсіонера згорів телевізор, вентилятор та два свічники в результаті декількох різких перепадів напруги, він звернувся до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди до комунального підприємства електричних мереж, з яким у нього був договір. В результаті він не звертався він тільки завдані матеріальні збитки, але й 1000 грн на рахунок моральних переживань.

Кому повинен, всім прощаю!

У певних випадках заборгованість за «сверхкачественние» комунальні послуги можна спробувати списати в судовому порядку.

Як показує практика, жеки і комунальні служби не поспішають звертатися до суду за стягненням заборгованості з оплати наданих послуг. Однак строк позовної давності на такі вимоги, згідно ЦК України, обмежується трьома роками. Це означає, що якщо комунальники пред'являть позов про стягнення заборгованості п'ятирічної давнини, то мешканець на підставі частини 3 статті 267 ГК може заявити вимоги про відмову в позові у зв'язку із закінченням строку позовної давності. При цьому заборгованість по місячній оплаті за останні три роки, звичайно, не спишеться.

У даній схемі є невеликий, але важливий нюанс. Перебіг позовної давності, відповідно до статті 264 ЦК України, буде перериватися кожного разу, як тільки мешканець заплатить хоча б копійку в рахунок своєї заборгованості. Тобто визнає борг. У такому випадку з цього моменту термін давності починає текти заново. Тому якщо ви примудрилися систематично не платити за послуги більше трьох років, то не платіть і далі. Зекономлені гроші на оплату вигідніше покласти на депозит у банк. Коли ж дійде справа до суду, то комунальники отримають тільки суму заборгованості за три роки, яку сміливо можна зняти з депозитного рахунку.

Крім того, у багатьох випадках комунальні служби надають послуги без складання письмового договору або за договорами, що не відповідає законодавству. У такому випадку до суду вони звертаються, надаючи виписки по особовому рахунку і вказуючи, що договір укладено в усній формі. І хоча найчастіше місцеві суди задовольняють позовні вимоги комунальників, з цим все ж таки можна посперечатися. Так, наприклад, в суді можливо визнати такий житлово-комунальний договір (неважливо - усний або письмовий) неукладеним, оскільки між сторонами не було досягнуто згоди з усіх істотних умов. Так, у статті 26 Закону «Про житлово-комунальні послуги» передбачено 18 істотних умов. Причому серед них є ті, про які усно домовитися нереально. Приміром: Визначення точок розподілу, в яких відбувається передача послуг від виконавця / виробника споживачу, порядок здійснення ремонту, перелік форс-мажорних обставин і т.д. Наслідком неукладення договорів служить відсутність у боржника взагалі будь-яких зобов'язань перед жеком або комунальною службою.

При цьому варто відзначити, що наявність комунальної заборгованості на поточний момент не є підставою для виселення та розірвання договору найму з квартиронаймачем неприватизованій квартири. А ось приватизована квартира вже є приватною власністю, і тому власник квартири може її втратити, якщо у нього не буде іншого майна для виконання судового рішення про стягнення заборгованості. Правда, власник нерухомості може або здати її в найм, або прописати своїх членів сім'ї, а самому залишитися непрописаних. У такому випадку він не буде стороною у комунальних договорах, а значить, і забрати в нього квартиру за борги не зможуть.

Чужі борги

Крім того, ніхто не зобов'язаний і платити за чужі борги. Наприклад, ви купили собі квартиру або будинок, на якому, як виявилося згодом, «висять» комунальні борги, а паспортистка рідного жеку не хоче вас прописувати без оплати чужих боргів. Знайте, такі дії повністю незаконні. Вся справа в тому, що боргів у нерухомості не буває, а мати їх можуть тільки попередні мешканці, з якими були укладені житлово-комунальні договори. У свою чергу новим мешканцям комунальні служби зобов'язані відкрити новий особовий рахунок і самостійно шукати своїх колишніх мешканців, щоб стягнути з них борги.

Якщо ж нерухомість з боргами успадковується, то тут ситуація дещо інша. Як спадкоємець ви будете наслідувати не тільки права на нерухомість, а й обов'язки. Тому якщо у спадкодавця були комунальні борги, то їх «у придане» отримає і спадкоємець. Однак і тут є маленький нюанс. Згідно зі статтею 1281 ЦК України, кредитор (таким є в такому випадку комунальна служба) повинен протягом 6 місяців з моменту, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли цю спадщину. Інакше комунальники позбудуться свого права вимоги.

Також не обов'язково і платити за борги неповнолітніх осіб, прописаних у квартирі. Вся справа в тому, що стаття 64 Житлового кодексу України передбачає їх солідарну відповідальність з власником або наймачем квартири. Якщо платити за них не хочеться, то можна вимагати поділу особового рахунку та укладення окремих договорів.

Спробуй, відмов!

Заборгованість мешканця з оплати комунальних послуг ще не означає можливість застосування жеком таких санкцій, як наприклад, відмова у видачі необхідних документів або у скоєнні будь-яких дій. Незважаючи на те що такі повноваження делеговані їм просто за законом, на вході в багато «комунальні храми» можна побачити оголошення приблизно такого змісту: «Для отримання будь-яких документів необхідно надати квитанції про оплату комунальних послуг». Тобто за наявності комунальної заборгованості деякі ЖЕКи вирішують позбавити громадян усіх бюрократичних благ. Правда, на жаль, часто мешканці не підозрюють про те, що така хитромудра акція не має нічого спільного з законом. А з тих, хто про це знає, тільки одиниці зважуються на боротьбу з подібними явищами. Але саме вони і перемагають в ній.

Приміром, троє жителів м. Ірпеня звернулися до суду з позовом до свого ЖЕКу про визнання його дій такими, які відповідають закону, а також про відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Свої вимоги позивачі мотивували тим, що відповідач відмовлявся здійснювати покладені на нього законом обов'язки з огляду на те, що у позивачів була заборгованість з оплати комунальних послуг. Так, позивачка не змогла отримати від відповідача довідку про склад сім'ї, яка їй була терміново необхідна для звернення до органів соціального забезпечення для отримання одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за ним. Крім того, пізніше начальник жеку відмовив позивачу у посвідченні довіреності на отримання пенсії. І нарешті, коли позивач подав заяву про реєстрацію свого онука за місцем проживання, то просто не отримав відповіді. Провівши просту калькуляцію, позивачі розрахували, що в результаті бездіяльності ЖЕКу їм було завдано матеріальних збитків у розмірі неотриманої соціальної допомоги --

692,74 грн та моральну шкоду в розмірі 825 грн.

Рішенням Ірпінського міського суду позовні вимоги позивачів були задоволені повністю. Суд зазначив, що відмова в реєстрації онука позивача, у видачі довідки про склад сім'ї та відмова у посвідченні довіреності є безпідставним, оскільки зазначені обов'язки законодавчо покладено на житлово-експлуатаційні організації. Тому такі дії повинні проводитися незалежно від наявності або відсутності заборгованості з оплати комунальних послуг. Крім того, суд постановив повністю відшкодувати матеріальний і моральний збиток.

Комментарии

У туалеті стала капати вода

У туалеті стала капати вода на голову,
у ванній навколо стояка з'явилися смердючі розлучення, схожі на затопленіе.Визвалі слюсарів. Прийшли на наступний день ввечері. Подивилися - сказали розібрати плитку на стелі і зняти плитку зі стояка (руйнування, яке вимагає ремонту) Ми розібрали, знову прийшов слюсар-надо довбати тепер з верхнього етажа.Опять розруха. Але верхній поверх відмовився довбати у себе, а нижній-загрожує нам позовом за заподіяний збиток (у них теж стало мокреть навколо стояка) Це не наша вина, квартира приватизована, платимо справно. Як нам грамотно поводитися, щоб підстрахуватися у разі конкретного нанесення матеріал. шкоди?.

Олександр, енергетики - теж

Олександр, енергетики - теж беспредельщики. У моєї бабусі (82 роки, лежачая) накопичився борг за елетріку за 2 або 3 місяці, тому що мама, яка за нею доглядає, забула проплатити. Приїхали енергетики відключати: "у вас борг .. відключаємо ... вас повинні були попередити, під підпис про відключення ... це не наші проблеми ... у нас наряд". Маму довели до нападу, ледве потім вичухалась. Тільки завдяки тому, що я в той момент випадково опинився вдома, і справа ледь не дійшла до рукопашної, нам не відключили світло. Вони ретирувалися, повернулися із підмогою через 1 годину, але я за цей час встиг побувати на пошті і все оплатити. Показав квитанцію, і питання в них відпали.
Я не виправдовуюся - ми допустили головотяпство, але електрики розперезаного найдосконалішим з порушенням процедури. Краще з ними не гратися.

Здравствуйте панове, в мене

Здравствуйте панове, в мене ось така проблема, Я живу в 9ті поверховому будинку на 9ом поверсі коли купував квартиру не знав що сусіди з 8-го поверху на горищі над моїм залом зробили будівництво всякий непотріб вводити туди і коли вони там лазять шум стоїть мерзенний (як по голові) питання таке дозволені чи споруди на горищі багатоповерхових будинків якщо ні то який закон це забороняє, І ще в них у прибудові лопнула плита і коли йде рясний дощ у мене над вікном промокають шпалери і стіна

наш будинок на балансі жкг з

наш будинок на балансі жкг з послуг, що надаються тільки двірник і то рідко все інше ми робимо самі або самі оплачуємо працівникам жк але оплату за рахунками вони вимагають навіть до суду подали ми звичайно їх послуг не оплачували і нам приписали борг за послуги які нам не надавалися подскажите як бути?

Стаття хороша, але все-таки,

Стаття хороша, але все-таки, як бути, у мене є заборгованість і я не хочу принципово платити ЖЕКу за те, що вони не надають. У мене кипа письм, які я писала і в ЖЕК і меру та міністру, але точних відповідей немає, все розмито. Під'їзд моєму самі, лампочки міняємо самі, двірник існує тільки для рознесення рахунків та попереджень. Як ще Можо дієво вплинути на ЖЕК?