Вход

Заплуталися в трьох соснах. Нотаріат

Заплуталися в трьох соснах. Нотаріат
Нотаріуси все ж таки змогли знайти об'єднуючий момент у реформі нотаріату і рухаються в одному напрямку (поки що)

Реформа нотаріату, незважаючи на деякі схожі з реформуванням адвокатури риси (наприклад, велика кількість законодавчих ініціатив), має ряд відмінностей. Перш за все, основне - це активна участь Мін'юсту в цьому процесі. Таким же важливим є і наявність більш-менш спільного бачення розвитку нотаріату серед представників професії.

Мін'юст, будучи, по суті, через свої територіальні управління роботодавцем для нотаріусів, більшість своїх ідей, що стосуються організації нотаріату, спочатку реалізує через підзаконні нормативні акти. Тільки з проведенням «малої реформи» вдалося частина підзаконних питань перенести в змінений Закон України «Про нотаріат». Проте до цих пір більшість нотаріусів, вчиняючи нотаріальну дію, спершу дивляться на Інструкцію, а вже потім - на Закон «Про нотаріат».

Отже, минулий рік новими проектами в парламенті не відзначився. Наприкінці 2007 року був зареєстрований проект № 1286 «Про внесення змін до Закону України« Про нотаріат »Руслана Князевича, Василя Потапова, Валерія Писаренко та Євгена Корнійчука. На початку 2008 року з'явилося два альтернативні законопроекти: № 1286-1 «Про нотаріат» Ірини Бережной, Юрія Кармазіна і Сергія Міщенка, а також № 1286-2 «Про внесення змін до Закону України« Про нотаріат »Юрія Мірошниченка. Пізніше, восени 2008 року був зареєстрований проект нотаріального процесуального кодексу.

Всі зимові проекти мали спільні моменти в плані соціального захисту нотаріусів, збільшення обсягу прав нотаріуса і повного переходу від державного нотаріату. Відмінності полягали в організації професійного самоврядування та ролі Мін'юсту. Причому цікаво, якщо зараз ідея відмови від державного нотаріату в цілому сприймається нормально (все залежить від того, який процес буде запропонований), то 4 роки тому ця ідея в проекті Віктора Мусіяки і ще раніше в проекті Ігоря Коліушка призвела до того, що їхні проекти , врешті-решт, були відхилені в парламенті.

У минулому році відбулося відразу кілька подій, що стосуються реформи нотаріату. Перше помітне - вступ в силу «малої реформи» нотаріату, зокрема, в питаннях спадкового права. Хоча за підсумками півріччя Мін'юст прийшов до висновку, що українці частіше звертаються в державні нотаріальні контори, ніж до «приватникам». За офіційною статистикою Мін'юсту, в листопаді минулого року приватними нотаріусами було заведено близько 8% від загальної кількості відкритих у цьому місяці спадкових справ.

Друге - це слухання на тему: «Актуальні питання організації нотаріату в Україні», проведені Комітетом з питань правової політики. Оскільки серед суб'єктів законодавчої ініціативи є члени профільного комітету, без їх узгоджених дій неможливо уявити подальшу реформу нотаріату.

Третє, а для нотаріусів головне - було проведено Перший всеукраїнський з'їзд нотаріусів, під час проведення якого виявилося, що по більшості позицій нотаріуси мають спільну думку. У порівнянні з адвокатурою, спільні погляди на реформу є великим досягненням.

Звичайно, у нотаріусів є для чого об'єднуватися - як мінімум, для створення власного професійного самоврядування, оскільки ними поки що управляє Мін'юст. Крім того, самоврядна організація, можливо, чи змогла б забезпечити доступ до нотаріальних послуг в депресивних регіонах (де зараз немає ні приватних, ні державних нотаріусів); створити фонд для страхування матеріальної діяльності нотаріусів (щоб не залежати від звичайних страхових компаній), Навіть стати власником реєстрів, реєстраторами яких є нотаріуси.

Більшість нотаріусів на З'їзді прийшли до думки, що необхідна самоврядна організація, що створюється за принципом «знизу вгору» (спочатку створюються регіональні організації, а на їхній базі створюється всеукраїнська). Також потрібна нова редакція Закону «Про нотаріат» і заміна інструкцій і наказів від Мін'юсту на Нотаріально-процесуальний кодекс. Практично одностайно нотаріуси на З'їзді і висловилися за введення квот.

Нарешті, важливе навіть не подія, а процес - це безперервна робота робочої групи, результати якої повинні бути видно вже найближчим часом.
Комітетські робота

Докладніше про роботу Комітету з реформування нотаріату розповідає Ігор Ткаченко, кандидат політичних наук, заступник керівника секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань правової політики: «Однією з ключових проблем, що перешкоджають реформування нотаріату в Україні до 2008 року, була відсутність єдиної і узгодженої концепції його реформування, схваленої на загальнодержавному рівні і узгодженої з парламентом.

Протягом усього 2008 року Комітет постійно отримував пропозиції від громадських організацій, а також від окремих нотаріусів щодо реформування нотаріату. Крім того, активну експертну підтримку Комітету постійно надає Німецький фонд міжнародного правового співробітництва, який надає нам для роботи акти законодавства ФРН про нотаріат, матеріали Союзу латинського нотаріату.

У січні 2009 року Комітет вперше був спостерігачем на постійній загальноєвропейської конференції німецьких нотаріусів, присвяченої проблемам нотаріальної професії, а доброю традицією стало залучення в якості експерта почесного президента Німецької нотаріальної палати, доктора права Штефана Циммермана.

Що стосується недоліків, то, на мою особисту думку, робота над єдиним законопроектом про нотаріат в 2008 році була істотно уповільнена через необхідність розгляду різного роду законодавчих пропозицій, спрямованих на оперативне втручання в існуючий закон. Тут доречно нагадати про дискусію навколо внесення змін до спеціальної частини закону про нотаріат щодо місця нотаріального оформлення угод купівлі-продажу нерухомого майна і т.д.

Крім цього, в Комітеті також розглядається і Нотаріальний процесуальний кодекс, поданий на розгляд Верховної Ради народним депутатом України Іриною Бережний.

15 квітня 2009 були проведені слухання на тему: «Забезпечення майнових прав громадян у процесі реформування нотаріату», під час яких Комітет проаналізував те, що було зроблено в процесі малої реформи, шукав шляхи відповіді на запитання: Як від малої реформи перейти безпосередньо до прийняття нової редакції закону? Учасники слухань акцентували увагу на питаннях фінансового забезпечення діяльності нотаріусів в умовах фінансової кризи; на практичних аспектах ведення нотаріальних архівів; питаннях професійного самоврядування та оплати нотаріальних дій.

Робоча група, до якої, крім народних депутатів України - авторів законопроектів, входили представники Нотаріальної палати України, Першого Всеукраїнського з'їзду нотаріусів, Центру комерційного права, До вересня 2009 року фактично відпрацювала пропозиції щодо концепції нової редакції Закону України «Про нотаріат». Вони мають найближчим часом бути внесені у формі законопроекту нової редакції Закону України «Про нотаріат».

На даний момент існує згода авторів трьох законодавчих ініціатив внести єдиний варіант проекту закону, який доповнений докладними положеннями про припинення і зупинення нотаріальної діяльності. У ньому більш чітко і скрупульозно прописані положення, що стосуються професійного нотаріального самоврядування (повноваження регіональних і центральної палати) і т.д.

Починаючи з листопада 2009 року Комітет розпочав перспективне співробітництво з Радою Європи щодо проведення експертизи знаходяться на розгляді Комітету законодавчих ініціатив. Так, у разі реєстрації єдиного законопроекту про нотаріат, він пройде експертизу на предмет відповідності основним принципам забезпечення прав людини. Цю роботу планується виконати протягом першої половини нинішнього року.

На моє глибоке переконання, найбільш ефективним завершенням нотаріальної реформи могло б стати прийняття двох законів: про організацію нотаріату в Україні та Кодексу нотаріального процесу.

Фактично, у законі про організацію нотаріату слід було б визначити основні поняття нотаріальної діяльності, визначити систему доступу до професії, квотування, а також рамки адміністративної, Професійної та інших форм відповідальності нотаріусів; визначити статус і компетенцію організації професійного самоврядування нотаріусів; законодавчо закріпити порядок розрахунку мінімальних нотаріальних тарифів, за якими здійснюється обслуговування соціально незахищених верств населення.

Кодекс нотаріального процесу покликаний замінити особливу частину чинного закону, а також навести порядок у системі підзаконних нормативних актів, різного роду інструкцій, якими сьогодні користуються нотаріуси у своїй діяльності. Думаю, що такий підхід повною мірою відповідає вимогам пункту 14 частини 1 статті 92 Конституції України, в якому встановлено, що організація і діяльність нотаріату визначається виключно законами, а не підзаконними, як сьогодні, нормативними актами ».
Політпрогнозів

У підсумку «велика реформа» нотаріату, цілком можливо, завершиться цього року. Однак політична ситуація в країні може вплинути на роботу Верховної Ради України, що, у свою чергу, може привести до затягування реформи, а то й повною відмовою від неї.