Вход

Техогляд ТЗ: Чи є альтернатива?

Техогляд ТЗ: Чи є альтернатива?

Аналіз законопроекту, присвяченого скасування проходження державного технічного огляду транспортних засобів
Термін проходження техогляду для автомобілів непарного року випуску продовжений до 15 січня 2010, Після чого автомобілістам, що не пройшли його, загрожують штрафи в розмірі 170-255 грн.

Втім, основна маса автолюбителів техогляд вже пройшла, і можна зробити перші висновки. А вони цікаві в першу чергу тим, Що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» від 24 вересня 2008 року не тільки збільшені штрафні санкції за порушення Правил дорожнього руху (ПДР), Але і змінено порядок проведення технічного огляду транспортних засобів.

На жаль, доводиться констатувати, що краще не стало. Зазначеним Законом введений подвійний порядок проходження техогляду (ТО) транспортних засобів (ТЗ). Так, кожне ТЗ повинно пройти перевірку технічного стану на акредитованому ДАІ СТО і при відповідності технічного стану отримати відповідний протокол, а після цього протягом 45 днів пройти інші процедури вже в Орера (МРЕВ).

Таким чином, державний технічний огляд зведено до контрольних функцій, не пов'язаних з технічним станом транспорту, що створює чимало проблем для його власників. Тим більше що проходження перевірки технічного стану на СТО - не безкоштовна процедура (не рахуючи акцій), а якщо ТЗ має тонування - СТО протокол технічного стану ТЗ взагалі не видають, навіть якщо тонування відповідає ГОСТу 5727-88, передбаченому приміткою до пункті 31.4.7 Правил дорожнього руху (ПДР), яким дозволяється часткове тонування скла ТС.

З огляду на сподівання народних мас, народні обранці внесли на розгляд парламенту значна кількість законопроектів, покликаних удосконалити вищевказаний Закон (всього 22 проекту). Розібратися в цьому масиві непросто, у цій же статті пропонуємо проаналізувати проект, безпосередньо присвячений скасування техогляду ТЗ і досить розрекламований у пресі. Мова йде про законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо скасування державного технічного огляду транспортних засобів» № 5066, внесений кандидатом у Президенти України А. Гриценко ще 26 серпня 2009 року, але до цих пір знаходиться на вивченні в парламенті.

Даним проектом, поданим на заміну не знайшов підтримки у народних обранців проекту № 4014 від 4 лютого 2009 року з такою ж назвою, пропонується внесення змін до законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільний транспорт», «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів », «Про міліцію» і Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).

У пояснювальній записці до законопроекту називаються наступні цілі запропонованих змін:

- Скасування державного технічного огляду ТЗ та сплати податку за його проведення;

- Упорядкування розміру оплати за перевірку технічного стану ТЗ;

- Скасування перевірки технічного стану ТЗ, що належать фізичним особам, Які не є спеціалізованими або спеціальними і не використовуються для комерційних цілей;

- Вивільнення мільйонів годин часу власників ТЗ;

- Раціональне використання робочого часу багатьох працівників ДАІ та уповноваженого органу, які замість формальної перевірки довідок зможуть зайнятися організацією, Контролем та безпекою дорожнього руху;

- Звуження можливостей для корупції;

- Приведення українського законодавства у відповідність до законодавства Європейського Союзу.

Підтримуючи принципово ідею скасування «подвійного проходження ТО», зазначимо, що, незважаючи на повторну подачу, законопроект виглядає все ще «сирим» і містить значну кількість прорахунків і недоробок, що робить досягнення проголошених вище цілей досить проблематичним. Звертаємо увагу на такі проблемні положення.

1. Основний новелою законопроекту є скасування положень про проходження державного технічного огляду для власників ТЗ, крім спеціалізованого та спеціального транспорту і транспорту, призначеного для комерційного використання господарюючими суб'єктами, За умови наявності сертифіката про відповідність ТЗ чинним в Україні правилам, нормативам і стандартам (сертифікат відповідності).

Таким чином, замість талона про проходження ТО водії повинні мати сертифікат відповідності. Однак законопроект надалі не розкриває суть цього документа, не встановлює порядок його видачі, термін дії, періодичність та порядок перевірки (див. додаток до статей 23, 35 Закону України «Про дорожній рух»).

Законом України «Про підтвердження відповідності» встановлено, що сертифікат відповідності - це документ, що підтверджує, що продукція, системи якості, системи управління якістю, системи екологічного управління, Персонал відповідають встановленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством. Можливо, саме про цей документ і йдеться в законопроекті.

Але це не може розглядатися як альтернатива періодичної перевірки технічного стану ТЗ, яке поки що є обов'язковою умовою при отриманні талона про проходження ТО. І хоча практика часто йде спрощеним шляхом і водії отримують жаданий талон про ТО, навіть не показуючи ТЗ для перевірки, повна відмова від проведення обов'язкового періодичного ТО не може вважатися рішенням цієї проблеми. Адже ТЗ є джерелом підвищеної небезпеки (см. статтю 1187 Цивільного кодексу України) і за умови несправності технічного стану може завдати істотної шкоди як власнику, так і оточуючим.

Крім того, враховуючи, що чимало ТЗ, які використовуються для комерційних цілей, наприклад, таксі, відрізняються від інших транспортних засобів некомерційного призначення тільки наявністю спеціального знаку, який легко кріпиться на дах за допомогою магнітів і також легко знімається, Законопроект фактично надає можливість уникнення ТО в тому числі власниками деяких ТЗ, які використовуються в комерційних цілях.

Таким чином, більшість ТЗ взагалі не буде піддано періодичної перевірки технічного стану, що вкрай небезпечно і тому неприпустимо.

2. Погоджуючись певною мірою з утвердженням в пояснювальній записці до законопроекту про те, що «державний технічний огляд став суто паперовим, не пов'язаних з технічним станом автомобіля», разом з тим не згодні з тим, що це «зайва бюрократична процедура».

Відповідно до статті 35 Закону України «Про дорожній рух» під час проведення державного ТО працівниками Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України здійснюється контроль:

- Наявності полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ;

- Внесення власниками ТЗ обов'язкових платежів, у тому числі податків з власників ТЗ;

- Сплати штрафів за порушення правил, Норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху;

- Своєчасність проходження медичного огляду водіями;

- Відповідності ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу записам у реєстраційних документах відповідно до статті 37 Закону України «Про дорожній рух».

Деякі з таких процедур, зокрема, перевірка полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, відповідно до вимог статті 16 Закону України «Про дорожній рух» дійсно можуть здійснюватися працівниками ДАІ під час регулювання дорожнього руху безпосередньо на вулицях. Проте для здійснення інших заходів, які проводяться сьогодні під час ТО, повинен бути впроваджений альтернативний механізм.

Наприклад, можна погодитися, що працівниками ДАІ може здійснюватися також перевірка медичних довідок водіїв ТЗ, але для цього слід було б внести відповідні доповнення до статті 16 Закону України «Про дорожній рух».

Можна погодитися з твердженням суб'єкта законодавчої ініціативи у пояснювальній записці до законопроекту, що перевірка своєчасності сплати штрафів за порушення правил безпеки дорожнього руху також повинна перевірятися не під час ТО працівниками ДАІ, А віднесена до компетенції Державної виконавчої служби (ДВС). Однак, з огляду на рівень фактичного виконання виконавчих документів ГІС, що становить лише 25,71% від загальної кількості цих документів (див. сайт Міністерства юстиції України), можна прогнозувати, що контроль сплати штрафів за порушення правил дорожнього руху з боку ГІС буде надзвичайно низьким.

Також вважаємо, що малоефективним буде і контроль працівниками ДАІ за відповідністю ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу записам у реєстраційних документах поза процедурою ТО, оскільки зупиняти ТЗ працівники ДАІ можуть лише в разі «порушення правил дорожнього руху, наявних ознак, Що свідчать про їх технічну несправність або забруднення ними навколишнього середовища, а також при наявності даних про те, що вони використовуються з протиправною метою »(див. наказ Міністерства внутрішніх справ України № 111 від 27 березня 2009 року).

Таким чином, без одночасного впровадження альтернативного механізму здійснення комплексу заходів, що проводяться під час ТО, скасування зазначеної процедури вважаємо передчасною.

3. У пояснювальній записці стверджується, що метою законопроекту є скасування технічного огляду ТЗ та сплати податку за його проведення.

На наш погляд, у даному разі плутаються поняття податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, визначеного однойменним Законом, та плати за проведення ТО, що включає плату за проходження техогляду, комп'ютерні послуги, талон техогляду, перевірку технічного стану ТЗ, Яке визначається СТО, уповноваженими ДАІ проводити перевірку технічного стану колісних ТЗ під час державного ТО.

Однак законопроект, залишаючи податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (транспортний податок), вносить суттєві і не зовсім виправдані, на нашу думку, зміни в порядок його сплати.

Так, замість щорічної сплати транспортного податку законопроектом встановлюється необхідність його сплати власниками некомерційних ТЗ тільки у випадку першої реєстрації, реєстрації або перереєстрації транспортного засобу (см. зміни до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»). Однак заміна щорічної сплати транспортного податку сплатою цього податку лише при купівлі ТЗ (оскільки саме при цьому відбувається реєстрація або перереєстрація ТЗ) фактично звільнить від сплати цього податку переважну частину власників ТЗ і, відповідно, Призведе не лише до суттєвого зменшення надходжень до державного та місцевого бюджету, а й негативно відіб'ється на стані автомобільних доріг України.

Нагадаємо, що відповідно до статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» територіальні дорожні фонди спрямовують 85% від суми транспортного податку на фінансування витрат, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, Ремонтом і утриманням автомобільних доріг загального користування, а також сільських доріг, а 15% - до бюджету місцевого самоврядування на ремонт і утримання вулиць в населених пунктах, що належать до комунальної власності і суміщаються з автомобільними дорогами загального користування державного значення.

Таким чином, з огляду на вищевказане, а також неминуче зменшення надходжень до бюджету у зв'язку з погіршенням державного контролю за своєчасністю сплати штрафних санкцій за порушення правил дорожнього руху, про що говорилося вище, категорично не можна погодитися з твердженням в пояснювальній записці до проекту про те, Що прийняття цього законопроекту «не потребує додаткових витрат з Державного бюджету або місцевих бюджетів». Тому до законопроекту явно слід було б, відповідно до вимог частини 2 статті 27 Бюджетного кодексу України та частини 3 статті 91 Регламенту Верховної Ради України, докласти фінансово-економічне обгрунтування (розрахунок розміру витрат) та пропозиції щодо покриття цих витрат.

4. Законопроект потребує техніко-юридичному вдосконалення, оскільки запропоновані ним зміни до законодавчих актів мають фрагментарний характер і створюють враження недостатньо ретельного опрацювання документа.

Наприклад, законопроектом передбачено внесення змін до положень законодавчих актів, де йде мова про ТО, але частина правових норм, також містять ці положення, залишилася поза увагою законодавця. Так, без необхідних змін залишилися положення абзацу 13 статті 4 та абзаців 3, 14 частини 1, частини 2 статті 521 Закону України «Про дорожній рух», у яких мова йде про ТО і талон про його проходження. Те ж стосується частини 1 статті 267 КУпАП. Без внесення зазначених змін виникнуть колізії між законодавчими актами, що вкрай небажано, оскільки ускладнить і без того заплутані процедури, пов'язані з періодичними перевірками ТЗ.

Таким чином, ідея законопроекту хороша, але з порядком втілення її в життя як завжди проблеми. Але ж було б простіше, якби ті ж акредитовані ДАІ СТО замість протоколу про проходження техогляду ТЗ видавали талони про таке проходження за прикладом існуючих сьогодні талонів ТО. Причому навряд чи такі СТО будуть ризикувати своєю ліцензією і видавати довідки на машини з перебитими ідентифікаційними номерами (хоча в нашій країні все можливо). Але чи зможе держава змиритися з тим, що ТО буде вже не державною?

У перелік обов'язкових документів, які повинні пред'являтися працівнику ДАІ, слід включити медичну довідку водія, внісши відповідні зміни до статті 16 Закону України «Про дорожній рух», А перевірку своєчасності сплати податку на ТЗ і штрафів, що вже вдієш, хай контролюють ДПА та ГІС, адже колись вони налагодять свою роботу.

Можливі й інші варіанти вирішення цієї проблеми. Залишається лише сподіватись, що законодавці прислухаються до наших і ваших ідей і знайдуть гідну альтернативу існуючій сьогодні процедурою державного техогляду.