Вход

Реєстрація підприємця-фізичної особи

Якщо Ви хочете розпочати свою справу як фізична особа - приватний підприємець (СПДФО), Вас очікує процедура державної реєстрації. І хоча процедура на даний час максимально спрощена і комфортна, знати її за заздалегідь варто, щоб зекономити свій час. Той хто вже пройшов процедуру знає - доведись йому робити це вдруге - зробив би все швидше. Тому я і пропоную читачам ознайомитись з процедурою держреєстрації сидячи на дивані і лише будучи підкованим в даному питанні, братися безпосередньо за справу. Дана стаття буде цікавою для людей, котрі хочуть розпочати підприємницьку діяльність та не знають з чого починати, куди йти і де реєструватись.

Державна реєстрація включає в себе:
1. Реєстрація СПДФО в органі державної реєстрації.
2. Реєстрація СПДФО в органі Пенсійного фонду України.
3. Взяття СПДФО на облік платників податків.
4. Реєстрація СПДФО в органі Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
5. Реєстрація СПДФО в органі Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
6. Реєстрація СПДФО в органі Фонду соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності.
Окрім того вже будучи приватним підприємцем Ви можете вирішити, що для здійснення своєї діяльності Вам необхідно мати банківський рахунок, печатку чи штампи. Тому тут будуть описані процедури:
1. Відкриття СПДФО поточного банківського рахунку.
2. Одержання суб’єктом підприємницької діяльності - фізичною особою дозволу на виготовлення печаток і штампів.
Реєстрація СПДФО в органі державної реєстрації.
Державна реєстрація СПДФО проводиться державним реєстратором. Знайти Ви його зможете у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній державній адміністрації за місцем свого проживання (місцем проживання в даному випадку буде реєстрація зазначена у вашому паспорті). Адресу вже як СПДФО в свідоцтві про держреєстрацію можна зазначати ту де знаходитиметься Ваш офіс.
Для проведення державної реєстрації Ви повинні подати особисто чи надіслати рекомендованим листом з описом вкладення державному реєстратору за місцем проживання такі документи:
1. заповнену реєстраційну картку (форма 10)на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця;
2. копію паспорта (1,2,11 сторінки);
3. копію довідки про включення до державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів (довідка про присвоєння ідентифікаційного коду);
4. копію квитанції, виданої банком, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця ( Реєстраційний збір становить два неоподатковуваних мінімуму доходів громадян (2*17,0 грн. = 34,0 грн.). Реквізити сплати даних коштів реєстратор Вам і повідомить. Якщо хочете зекономити час - наберіть в пошуковій системі Інтернет сайт ради вашого міста, перейдіть на сторінку держреєстратора - там будуть реквізити для сплати реєстраційного збору за проведення реєстрації СПДФО.
Якщо документи для проведення державної реєстрації подаються Вами особисто, державному реєстратору пред’являється паспорт та довідка про присвоєння ідентифікаційного коду.
Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи.
Документи, які подаються для проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом) Вам з відміткою про дату надходження документів. Після перевірки наведених у реєстраційній картці відомостей щодо відповідності поданим документам, державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця на підставі відомостей реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця.
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця є датою державної реєстрації фізичної особи - підприємця. Строк державної реєстрації фізичної особи становить два робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця.
Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця оформляється державним реєстратором і видається (надсилається рекомендованим листом) заявнику не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи - підприємця.
На практиці свідоцтво про державну реєстрацію на руки може видаватися пізніше, ніж датована державна реєстрація новоствореного суб’єкта підприємницької діяльності. Особливо, якщо мова йде про держреєстратора у великому місті. Тому в той самий день, коли отримано свідоцтво про державну реєстрацію, бажано відвідати податкову інспекцію. Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи - підприємця передає відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця для взяття фізичної особи - підприємця на облік.
Наступним Вашим кроком має бути звернення у вищевказані органи для реєстрації.
Відразу раджу зробити щонайменше 5 копій свідоцтва про державну реєстрацію та завірити їх у держреєстратора, зекономите на їх нотаріальному посвідчені.
Можливо в подальшій діяльності знадобиться…:
Форма № 11 - реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Форма № 12 - реєстраційна картка на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням або за судовим рішенням, що не пов’язано з банкрутством.
Форма № 13 - реєстраційна картка на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця у разі її смерті, оголошення її померлою або визнання фізичної особи-підприємця безвісно відсутньою.
Форма № 14 - реєстраційна картка про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за судовим рішенням щодо визнання фізичної особи-підприємця банкрутом.
Реєстрація СПДФО в органі Пенсійного фонду України.
Суб’єкти підприємницької діяльності - фізичні особи, незалежно від того, використовують вони (або планують використовувати) працю найманих працівників чи ні, є платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування і зобов’язані зареєструватися в органах Пенсійного фонду України.
Реєстрація відбувається в органі Пенсійного фонду України за постійним місцем проживання в 10-денний термін від дня отримання свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності.
Звертаю увагу читача на такий нюанс: у разі, коли у вашому місті працює «єдине вікно», то подання документів для отримання свідоцва про державну реєстрацію автоматично озаначає, що інформація про Вас як про новоствореного підприємця подається до Пенсійного фоду). А отже Ви там будете зареєстровані автоматично.
Якщо ж «єдине вікно» не впроваджене, то для обліку в органах Пенсійного фонду України як платника пенсійних внесків Вам необхідно подати:
1. заяву за встановленою формою;
2. копію свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності (зареєстровану копію держреєстратором або нотаріусом);
3. довідки про присвоєння ідентифікаційного номера з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів;
4. ксерокопію паспорта - 1, 2,11 сторінок.
Після реєстрації платникові збору видається Повідомлення за встановленою формою, у якому зазначається присвоєний платникові збору реєстраційний номер платника збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, ставка збору та терміни подачі звітності до органів Пенсійного фонду України.
Це повідомлення Вам знадобиться при відкритті рахунку в банківській установі.
Взяття СПДФО на облік платників податків

У разі, коли Ваша діяльність буде комерційною чи підприємницькою, то Вам необхідно, після отримання свідоцтва про державну реєстрацію, звернутися до органу державної податкової служби за своїм місцем проживання для взяття на податковий облік. Зверніть увагу: зробити це потрібно у п’ятиденний термін після одержання свідоцтва про державну реєстрацію (у разі коли в Вашому місті реєстрація здійснюється за принципом «єдиного вікна»,то після реєстрації в держреєстратора інформація про Вас як про новоствореного підприємця подається до ДПІ і до Пенсійного фонду, і свідоцтво про взяття на облік Вас як платника податків (форма 4-ОПП) ви отримуєте разом із Свідоцтвом про державну реєстрацію).
У разі коли «єдине вікно» у Вас не працює, доведеться побігати самому. Ось перелік документів, що необхідно подати:
1. заява за формою № 5-ОПП;
2. пред’явити оригінал свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності - фізичної особи а у справу їм надати його завірену копію;
3. паспорт та копію першої, другої сторінки та сторінки з пропискою;
4. довідка про присвоєння ідентифікаційного коду та її копія
Це вичерпний перелік документів, що мають право вимагати від Вас працівники податкової для здійснення реєстрації.
Ви як СПДФО повинні вести Книгу обліку доходів і витрат. Тому є сенс придбати її заздалегідь, щоб прошиту і пронумеровану зареєструвати під час подання документів.
Документальним результатом реєстрації в податковій буде видача довідки за ф. № 4-ОПП. Саме вона є підтвердженням взяття на податковий облік.
При подальшій діяльності під час відкриття рахунка чи виготовлення печаток і штампів Вам доведеться додавати до пакету документів копію 4- ОПП. Тому раджу відразу попросіть видати Вам також копії цієї довідки.
Реєстрація СПДФО в органі Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
Для реєстрації подаються такі документи:
1. заява за встановленою формою;
2. копію свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності;
3. копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів.
4. копію паспорта - 1,2,11 стор.
Якщо Ви вирішите залучити до свого бізнесу найманих працівників, то Ви як їх роботодавець підлягаєте реєстрації в центрі як платник страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Реєстрацію Ви маєте пройти у 10 термін з дня укладення трудового договору, який до речі підлягає реєстрації в центрі.
Ось список документів:
1. заяву за встановленою формою;
2. копію свідоцтва про державну реєстрацію;
3. копію ідентифікаційного коду;
4. копію патенту або свідоцтва єдиного податку;
5. копію договору з найманими працівниками.
Після реєстрації центр зайнятості видасть Вам «Повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків». У ньому буде зазначений присвоєний Вам, як платнику страхових внесків реєстраційний номер. Цей реєстраційний номер Вам належить зазначати в усіх документах, що стосуються розрахунків з Фондом. Також у цьому повідомленні центру зайнятості вказуються розмір та терміни перерахування страхових внесків, реквізити банківського рахунку, на який необхідно перераховувати страхові внески, та терміни подання розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду.
Реєстрація СПДФО в органі Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України
Під час здійснення підприємницької діяльності у Вас може виникнути необхідність залучення до свого бізнесу найманого працівника. В такому разі Ви зобов’язані будете зареєструватися в органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за місцем знаходження в 10-денний термін після укладання трудового договору (контракту) з першим із найманих працівників.
Для реєстрації необхідно подати:
1. заяву за встановленою формою;
2. копію свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності (завіреного або нотаріально, або держреєстратором);
3. копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера з Державного реєстру фізичних осіб платників податків та інших обов’язкових платежів;
4. угоду про наймання на роботу найманої фізичної особи.
Ці документи Ви подаєте особисто або через уповноважену особу, за наявності документа, що засвідчує її повноваження.
Реєстрація платників страхових внесків до Фонду здійснюється протягом 10 робочих днів після надходження заяви й за подання повного пакету документів.
Факт Вашої реєстрації засвідчується Страховим свідоцтвом. Крім того, робочий орган виконавчої дирекції Фонду протягом 10 днів після прийняття заяви видає Вам Повідомлення про віднесення Вашої основної діяльності до певного класу ризику виробництва, розмір страхового тарифу та розрахунок розміру страхового внеску.
Реєстрація СПДФО в органі Фонду соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності
Якщо Ви використовуєте працю найманих працівників, то мусите зареєструватися у відповідній виконавчій дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Це треба зробити в 10-денний термін від дня укладання трудового договору з найманим працівником.
Для реєстрації необхідно подати:
1. заяву за встановленою формою;
2. копію свідоцтва про державну реєстрацію;
3. копію ідентифікаційного коду;
4. копію патенту або свідоцтва єдиного податку;
5. копію договору з найманими працівниками.
Після реєстрації Вам присвоюється реєстраційний номер і видається Повідомлення про реєстрацію платника.
Відкриття СПДФО поточного банківського рахунку
Наявність банківського рахунка справа добровільна.
Однак якщо у Вас виникла потреба в такому, то Ви його можете відкрити в будь-якому банку України за Вашим вибором та за згодою цього банку на умовах договору між Вами (власником рахунку) та установою банку.
Для відкриття поточного рахунку в установу банку подаються такі документи:
1. заява на відкриття поточного рахунку встановленого зразка;
2. копія свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності, засвідчена нотаріально або органом, що його видав;
3. копія документа, що підтверджує взяття СПДФО на податковий облік, засвідчена органом державної податкової служби, нотаріально(Довідка за формою № 4-ОПП);
4. копія повідомлення про реєстрацію СПД в Пенсійному фонді України, засвідчена органом, що його видав;
5. картка із зразками підписів, що ставляться за присутності працівника банку, який відкриває рахунок, і засвідчуються цим працівником або нотаріально;
6. копія документа, що підтверджує реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності як платника соціальних страхових внесків,засвідчена нотаріально або органом, що його видав (якщо СПДФО використовує найману працю);
7. паспорт чи інший документ, що засвідчує особу, та довідку про присвоєння ідентифікаційного коду. Їх копії можете не робить це зробить у Вашій присутності працівник банку.
Якщо картка із зразками підписів містити зразки підписів не лише власника рахунку, а й його довірених осіб, то відповідно потрібно пред’являти оригінал паспорту даної особи.
На протязі трьох днів з моменту відкриття банківського рахунку, Ви повідомляєте орган ДПС в якому Ви зареєстровані про нього. Раджу це робити письмово через пошту з описом і повідомленням про вручення.
Днем відкриття поточного рахунку вважається дата, зазначена на поданій підприємцем заяві на відкриття поточного рахунку в розділі “Відмітки банку”.
Банк видасть Вам повідомлення про відкриття поточного рахунку в установі банку, яке Ви зареєструєте в податковій. Вони роблять про це на ньому відмітку. З цією відміткою про взяття цього рахунку на облік органом державної податкової служби повідомлення повертаєте до банку. Поки банк не отримає повідомлення з відміткою податкової, гроші Ви з рахунку зняти не зможете.
Також не пізніше як за 30 днів від дня видачі Довідки для пред’явлення в банк про реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності в Пенсійному фонді України треба подати (надіслати) до органу Пенсійного фонду України, у якому Ви зареєстровані, відривний корінець Довідки, заповнений уповноваженим працівником банку.
Як свідчить практика, банки відкривають поточні рахунки СПДФО відразу в день отримання банком повного пакету документів на відкриття рахунків або протягом кількох днів.
Одержання суб’єктом підприємницької діяльності - фізичною особою дозволу на виготовлення печаток і штампів
У разі, коли Ви являєтесь платником податку на додану вартість наявність печатки для Вас є обов’язковим, в іншому разі її наявність є довільною.
Виготовити для Вас печать або штамп можуть спеціалізовані штемпельно-граверні майстерні. Взяти ваше замовлення вони можуть лише за наявності у вас відповідного дозволу органу МВС.
Щоб отримати дозвіл, Вам необхідно звернутися до міського або районного органу внутрішніх справ за місцем своєї державної реєстрації та подати такі документи :
1. заява встановленого зразка;
2. оригінал та копія свідоцтва про державну реєстрацію, відповідно засвідчене;
3. два примірники зразків (ескізів) печаток, штампів (малюнок на комп’ютері);
4. копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру фізичної особи - платника податків;
5. паспорт та ксерокопія паспорту (1,2,11 сторінки);
6. копія довідки з ДПІ за ф. № 4-ОПП, яка підтверджує взяття на податковий облік;
7. документ, що підтверджує внесення плати за видачу дозволу на виготовлення печаток і штампів.
8. Якщо документи подаєте не Ви а Ваш представник, то до органу внутрішніх справ він подає також завірене нотаріально доручення.
Органам внутрішніх справ для видачі дозволу на оформлення замовлень на виготовлення печаток і штампів забороняється вимагати від Вас інші документи.
Дозвіл на виготовлення печаток і штампів або обргунтовану відмову Ви отримаєте на протязі 5 днів з моменту подання документів.
Процедура отримання дозволу передбачає подання Вами оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності. На зворотному боці оригіналу свідоцтва проставляється штамп про видачу дозволу на право виготовлення певної кількості печаток і штампів, який засвідчується підписом працівника дозвільної системи органу внутрішніх справ і скріплюється печаткою з відтиском “Дозвільна система”. Після цього оригінал свідоцтва повертається Вам.
В органі внутрішніх справ на кожному поданому примірнику зразків (ескізів) печаток і штампів також ставляться штампи, які засвідчуються підписом працівника дозвільної системи і скріплюються печаткою з відтиском “Дозвільна система”.
Якщо Ви вперше виготовляєте печатки та штампи про це на дозволі зробиться відповідна відмітка. Дозволи Вам видадуть на руки лише під розписку і після пред’явлення паспорта чи іншого документу, що засвідчує особу. А у разі отримання представником ще й довіреності.
Відповідно до закону СПДФО можуть мати тільки по одному примірнику основної каучукової або металевої печатки. Що стосується штампів, то їх кількість і розмаїття видів не обмежується.
Напис на печатках і штампах має відповідати назві, яка зазначена у Вашому свідоцтві про державну реєстрацію, а ще вони повинні містити ідентифікаційний номер суб’єкта підприємницької діяльності - фізичної особи.