Місце здійснення митних процедур у міжнародному залізничному сполученні

Стаття 143. Місце здійснення митних процедур у міжнародному залізничному сполученні
Митний контроль товарів і транспортних засобів у міжнародному залізничному сполученні здійснюється в зонах митного контролю. Пасажири поїздів міжнародного сполучення можуть проходити митний контроль також в інших місцях, визначених уздовж маршруту руху поїзда за погодженням між спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону України та центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту.
З метою запобігання порушенню розкладу руху поїздів митний контроль може здійснюватися поза пунктами пропуску на державному кордоні або в місцях, визначених керівником митного органу за погодженням з керівниками залізничної станції та органу охорони державного кордону України.
У виняткових випадках, перелік яких визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи, на вимогу митного органу окремі вагони, локомотиви, інші елементи рухомого складу для здійснення митного контролю можуть бути виключені зі складу поїзда, якщо проведення такого контролю у складі поїзда неможливе.
Відправлення залізничних транспортних засобів з місць стоянки здійснюється з дозволу митного органу та органу охорони державного кордону України.
Відповідно до вимог коментованої статті та Порядку здійснення митного контролю залізничних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2003 р. №1989, який регламентує здійснення митних процедур у міжнародному пасажирському залізничному транспорті, слід зазначити, що митний контроль та митне оформлення предметів, що належать пасажирам,і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон, здійснюються посадовими особами митних органів у зонах митного контролю в межах пунктів пропуску:
- в оглядових залах, на перонах вокзалів залізничних станцій, у вагонах поїздів міжнародного пасажирського сполучення;
- у приміщеннях для огляду товарів (вантажів), що переміщуються через митний кордон у несупроводжуваному багажі, та вантажобагажу - у багажних відділеннях залізничних станцій;
- в інших місцях уздовж маршруту руху залізничного транспортного засобу, визначених за погодженням з Держмитслужбою, Адміністрацією Держприкордонслужби і Мінтрансом.
Загальний час здійснення контролю осіб, вантажів та іншого майна, що перемішуються залізничним транспортом, не повинен перевищувати часу стоянки транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон, передбаченого розкладом або графіками руху.
Положеннями ч.З коментованої статті законодавець встановлює виняткові випадки, коли на вимогу митного органу окремі вагони, локомотиви, інші елементи рухомого складу можуть бути виключені зі складу поїзда для здійснення митного контролю. До таких випадків слід віднести:
а) неподання митному органу документів, потрібних для здійснення митного контролю;
б) пошкодження або втрати пломб, печаток чи інших засобів митного забезпечення;
в) виявлення товарів, прихованих від митного контролю;
г) надходження на прикордонну передавальну станцію товарів, що підлягають санітарно-епідеміологічному, ветеринарному, фітосанітарному, радіологічному, екологічному контролю та контролю за переміщенням культурних цінностей.
Посадка і висадка пасажирів, що пройшли митний контроль та митне оформлення, а також завантаження і розвантаження товарів (вантажів), відправлення пасажирських поїздів з місць стоянки здійснюються з дозволу митного органу і органу охорони державного кордону.