Электронные контрольно-кассовые аппараты

 Электронные контрольно-кассовые аппараты, кассовые книги

У процесі реєстрації підприємницької структури Вам обов'язково прийде спілкуватися із представниками податкових органів. Ви повинні визначити з ними порядок Вашої звітності перед цими органами. Зокрема , якщо Ви плануєте вести свій бізнес у сфері торгівлі, громадського харчування або послуг і здійснювати розрахунки із клієнтами за наявні кошти , Вам необхідно буде користуватися електронним контрольно-касовим апаратом (ЕККА), причому не будь-якої моделі, а сертифікованої й занесеної в Державний реєстр електронних контрольно-касових апаратів (цей реєстр ведеться Державною податковою адміністрацією). За станом на 20 травня 1998 року до цього реєстру було занесено 33 моделі ЕККА вітчизняного й закордонного виробництва (середня вартість ЕККА в згаданий період становила близько 800 гривень; на жаль, не всі апарати, занесені до Реєстру, здатні зчитувати штрих-коди, а для деяких сфер діяльності ще не існує певних моделей ЕККА). Крім того, електронні контрольно-касові апарати, які Ви будете використати у своїй діяльності, повинні бути зареєстрованими в ГНИ.

Однак існують окремі форми діяльності в сфері торгівлі, громадського харчування й послуг, специфіка яких дозволяє робити розрахунки із клієнтами без використання ЕККА, що відбито в "Переліку окремих форм діяльності в сфері торгівлі, громадського харчування й послуг, специфіка яких дозволяє здійснювати розрахунки зі споживачами без уживання електронних контрольно-касових апаратів з використанням товарно-касових книг", затвердженому наказом Міністерства економіки від 12 березня 1998 року N24. Форма товарно-касової книги (ТКК), порядок її реєстрації й ведення регулюються загальним наказом Міністерства фінансів і Міністерства статистики від 25 лютого 1997 року N 48/53 "Про твердження Форми товарно-касової книги й Порядку реєстрації й ведення товарно-касової книги при розрахунках готівкою в сфері торгівлі, громадського харчування й послуг".

Варто додати, що ЕККА й ТКК не використаються при розрахунках у спеціально обладнаних касових приміщеннях з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів з видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.