Доступ посадових осіб митних органів на територію чи в приміщення підприємств для здійснення митного контролю

Стаття 46. Доступ посадових осіб митних органів на територію чи в приміщення підприємств для здійснення митного контролю

Посадові особи митних органів з метою здійснення митного контролю мають право в межах наданої їм цим Кодексом та іншими законами України компетенції безперешкодного доступу на територію чи в приміщення будь-якого підприємства незалежно від форми власності та підпорядкування, де знаходяться або можуть знаходитися товари, що підлягають митному контролю.

1 Коментована стаття МК надає право доступу посадових осіб митних органів на територію чи в приміщення підприємств для здійснення митного контролю.
Законодавець коментованою статтею передбачає, що посадові особи митних органів з метою здійснення митного контролю мають право в межах наданої їм цим Кодексом та іншими законами України компетенції безперешкодного доступу на територію чи в приміщення будь-якого підприємства незалежно від форми власності та підпорядкування, де заходяться або можуть знаходитися товари, що підлягають митному контролю. Визначення терміна «митні органи» див. у ч.17 ст. 1 МК та в коментарі до ст. 12 МК. Формулюючи положення даної статті, законодавець надає право посадовим особам митних органів безперешкодного доступу на територію чи в приміщення будь-якого підприємства, незалежно від форми власності та підпорядкування, але це має робитися тільки з єдиною метою - здійснення митного контролю. При здійсненні митного контролю посадові особи митних органів мають право доступу також на будь-яку територію, у будь-які споруди й приміщення, де можуть знаходитись товари та транспортні засоби, що підлягають митному контролю, документи необхідні для такого контролю, або здійснюватись діяльність, контроль за якою, відповідно до чинного законодавства, покладено на Державну митну службу України. Визначення поняття «підприємство» у вузькому значенні надане в ч.29 ст. 1 МК, у загальному значенні - в господарському законодавстві.
2. Перешкоджання посадовій особі митного органу в доступі до товарів, транспортних засобів і документів, відповідно до ст. 342 МК, вважається порушенням митних правил (див. коментар до ст. 342 МК).
Для забезпечення доступу в приміщення або на територію, де знаходяться товари і транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, посадові особи митної служби України, під час виконання службових обов'язків мають право застосовувати фізичну силу (детальніше див. коментар до ст. 424 МК).